Južna Srbija

Posebni programi

5. NIŠKI SALON 12/2

12. novembar  - 12. decembar - Galerija savremene likovne umetnosti Niš

Izložba NIŠKI SALON je kao godišnja izložbena manifestacija uvrštena u program rada Galerije savremene likovne umetnosti 2016. godine sa namerom da pospeši kreativnu saradnju, mobilnost i komunikativnost između umetnika, kritičara i ustanove. Ovogodišnji Salon je peti po redu.

Izložba podrazumeva angažovanje dva selektora od kojih svako bila po šestoro umentika. Selektori samostalno određuje koncept svog autorskog projekta tako da izložba takođe pruža mogućnost dijaloga, poređenja i sučeljavanja kritičarske misli selektora kroz pojedinačne odgovore  umetnika.

Selektori ovogodišnjeg Salona su: Danijela Purešević (istoričar umetnosti, likovni kritičar i urednik Redakcije za kulturu TV Beograd (RTS) i Miodrag Anđelković (magistar grafike iz Niša, autor brojnih prikaza izložbi i tekstova publikovanih u katalozima).

Niški salon, Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Niški salon

Koncept Dinijele Purešević bazira se na geološkom pojamu  - antropocen, i podrazumeva radove šestoro autora koji na različite načine ilustruju status čoveka i njegovu interakciju sa okruženjem u savremenom trenutku. U zastupljenim radovimaumetnici ispituju: tačku oslonca savremenog čoveka u epohi vremenskog ubrzanja (Zdravko Joksimović), međuodnos čoveka i prirode kroz stvarni i virtuelni prostor (grupa diSTRUKTURA), bave se arheologijom geološkog sloja kog definiše beton (Ivan Petrović), patologijom odnosa pojedinca i vlastodršca (Bojan Radojčić), pitanjem granica i ograđivanja individualnog prostora (Nikola Marković) i sudbinom čovečanstva koje je doseglo do obale mitološke reke Stiks (Jelena Šalinić Terzić).“

Miodrag Anđelković se opredelio za umetnike širokog generacijskog raspona i različitih stilskih odredeljenja kojima je zajedničko poverenje u slikarstvo i sliku kao tradicionalni medij. U njegovoj selekciji su: Zdravko Vajagić, Stanko Zečević, Aleksandar Cvetković, Milan Tucović, Bratislav Bašić i Milica Lilić. Njihovi likovni izrazi pripadaju različitim vidovima figurativnog i asocijativnog slikarstva.

Nagrada Niškog salona 12/2 o kojoj će odluživati posebno imenovan, tročlani žiri, biće dodeljena 12. novembra.

Posetioci su dužni da poštuju preventivne epidemiološke mere.

(Oficirski dom, Orlovića Pavla bb)

Izložba: „Niti igre“

3. – 18. novembar

Nastojeći da identifikuje i kritički preispita poziciju čoveka u današnjem svetu, umetnica različitim značenjskim nivoima upozorava na orvelovsko društvo kontrole i nadzora, postavljajući univerzalna pitanja smisla egzistencije. Sopstvena razmišljanja o društvu i međuljudskim odnosima aktikuliše kroz prividnu konstrukciju vedrog prizora, neočekivane scenografije ( predimenzionirani floralni motivi, najčešće kaktusi naglašenih bodlji i igračke u vidu životinja) sa dozom oporosti i sarkazma, aludirajući na konstrasti prividnog i suštinskog u savremenom svetu.

Postavka izložbe Sanje Madžarević, Galerija savremene likovne umetnosti Niš
Postavka izložbe Sanje Madžarević

Sanja Madžarević je rođena 1991. U Čačku. Diplomirala je na Fakultetu likvonih umetnosti u Beogradu 2015. Godine u klasi prof. Anđelke Bojović. Član je ULUS-a od 2016. Godine. Do sada  je realizovala 8 samostalnih izložbi.

(Paviljon u Tvrđavi, Dobrička 2)

Posetioci su dužni da poštuju preventivne epidemiološke mere.

Oficirski dom

Radno vreme:

• Od 10 do 20 časova,
  • U Noći muzeja, 14. novembra do 22 časa.

Adresa: Orlovića Pavla bb

Pavljon u Tvrđavi

Radno vreme:

• od 12 do 17 časova,
  • u Noći muzeja do 22 časa.

Adresa: Dobrička 2

Sajt:  Galerija savremene likovne umetnosti Niš