Јужна Србија

Народни музеј Ниш

Народни музеј у Нишу основала је 1. априла 1933. године група заљубљеника окупљена око те године основаног Музејског друштва, чији су најистакнутији чланови били и његови оснивачи - Адам Оршић Славетић, Рудолф Братанић, Боривоје Гојковић, Александар Ненадовић и Боривоје Поповић.Музеј је првих месеци свог постојања био привремено смештен у згради Учитељског дома и прву изложбу постављену у овом простору видело је неколико хиљада посетилаца. Пола године након свог оснивања, 22. октобра 1933. године, музеј се сели у кућу Христодулуових, када је и званично отворен под именом Историјско - етнографски музеј града Ниша.

Књижевно меморијална поставка

Музеј је од оснивања комплексног типа. У својим фондовима данас има преко 40 000 предмета, из области археологије, историје, историје уметности, нумизматике и епиграфике, етнологије икњижевне заоставштине Стевана Сремца и Бранка Миљковића. Народни музеј Ниш се стара и о културним добрима од изузетног значаја: археолошко налазиште Медијана, споменик Ћеле кула и меморијани музеј – логор "12.фебруар". У саставу музеја су и Галерија Синагога и Књижевно меморијална поставка Стеван Сремац / Бранко Миљковић.  Стална археолошка поставка обухвата период од праисторије до средњег века.

Народни музеј Ниш своју делатност спроводи кроз одељења за археологију, нумизматику и епиграфику, историју, историју уметности, етнологију, одељење књижевне заоставштине, едукације, документације и конзервације. Музеј поседује  фотолабораторију и библиотеку са преко 10 000 публикација, међу којима је велики број старих и ретких издања.

Галерија Синагога

Стручно – ауторско вођење кроз Галерију Синагога – изложба посвећена делима Милована Крстића. Ауторка Мара Макарић имаће стручна вођења од 21, 22 и 23 часа.
Радно време од уторка до петка од 10 до 16 часова. Субота 18. мај од 10 до 15 часова и од 17 до 24 часа. Недеља 19. мај од 10 до 15 часова. Улица Давидова 2.

Галерија Синагога

Логор „12. фебруар“

Обилазак сталне поставке Логора 12. фебруар која је почетком године обогаћена тематског изложбом посвећеном интернирцима нишког концентрационог логора. Изложба је сада део сталне поставке.

Радно време од уторка до петка од 10 до 16 часова. Субота 18. мај од 10 до 15 часова и од 17 до 24 часа. Недеља 19. мај од 10 до 15 часова. Улица булевар 12. фебруар бб.

Логор „12. фебруар“

Ћеле кула

Радно време од уторка 14. маја до недеље 19. маја је од 9 до 19 часова. Субота 18. мај радно време се продужава до поноћи. Улица булевар др Зорана Ђинђића бб.

Ћеле кула

Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић

Обилазак сталне поставке посвећене великанима писане речи Стевану Сремцу и Бранку Миљковићу.

Програм за 18. мај за време од 17 сати до поноћи:

• Музејски и позоришни плакат, аутор Иван Мишић, дизајнер,
  • Трупа Књижевна боемија казиваће део текста из драме Maldoro X Бранка Миљковића,
  • Вођење кроз мини изложбу посвећену песнику Димитрију Миленковићу,
  • Боске и Миљковић – дијалози и преписка. Говоре Јован Младеновић, Горан Максимовић, Милица Миленковић.

Радно време од уторка до петка од 10 до 16 часова. Субота 18. мај од 10 до 15 часова и од 17 до 24 часа. Недеља 19. мај од 10 до 15 часова. Улица Александра Ненадовића 2.

Књижевно меморијална поставка

Посебни програми

МЕДИЈАНА - Поводом Међународног дана музеја и обележавања 15. Европске ноћи музеја на археолошком локлитету Медијана 18. маја од 18 сати одржава се концерт - МУЗИЧКИ МОНОГРАМ: БИСЕРИ КЛАСИЧНЕ МУЗИКЕ.

Концерт се приређује у сарадњи са Факултетом уметности Универзитета у Нишу. Велику помоћ у организацији пружили су Народно позориште Ниш, Угоститељско-туристичка школа Ниш, Винарија Малча и Спортски центар Чаир. Улаз на Медијану могућ је ИСКЉУЧИВО СА КАРТАМА које се добијају БЕСПЛАТНО у објектима Народног музеја Ниш – Археолошка сала и Ћеле кула у четвртак и петак у времену од 9 до 19 сати. Једна особа може највише добити две карте. Улаз на Медијану у суботу 18. маја је искључиво од 17:15 до 17.50 часова. Концерт почиње у 18 сати.

ГАЛЕРИЈА СИНАГОГА – ИЗЛОЖБА МИЛОВАН КРСТИЋ -Стручно вођење ауторке изложбе музејске саветнице Маре Макарић од 21, 22 и 23 часа.

КЊИЖЕВНО – МЕМОРИЈАЛНА ПОСТАВКА СРЕМАЦ / МИЉКЛОВИЋ:

19 часова - Оварање изложбе Књижевни и позоришни плакат аутор Иван Мишић, дизајнер.

19. 45 часова - Поезију чита Милица Миленковић, песникиња и књижевна критичарка.

20.30 часова - Трупа Књижевна боемија премира поетске драме Бранка Миљковића Maldoror X.

20.45 часова -Песнички тренутак песме Бранка Миљковића, Гордане Тодоровић и Радета Драинца.

21.30 часова - Стручно вођење кустоса књижевне заоставштине Јелена Богдановић кроз сталну поставку Сремац / Миљковић.

ЛОГОР „12. ФЕБРУАР“:

17.30 часова - Креативна радионица, израда накита по угледу на примерке из збирки Народног музеја Ниш

19 часова - Радионица: Употреба савремених технологија у функцији очувања културног наслеђа и трдиционални вид музејске документације ( картон предмета),

20.30 часова - Отварање изложбе фотографија Александра Марковића и презентација апликације за Меморијални комплекс  „12. фебруар“

Сајт: Народни музеј Ниш