Beograd

Muzej savremene umetnosti

Stalna postavka "Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti"

"Sekvence" su istorijska izložba koja uključuje savremenu umetnost, čiji je osnovni cilj da reafirmiše zbirke MSU i ponudi nov okvir za upoznavanje i razumevanje umetnosti nastale na ovim prostorima. Izložba uspostavlja jednu moguću putanju kretanja kroz arhipelage umetnosti 20. veka, unoseći nov upis u korpus znanja o umetnosti i ispisujući jednu varijantu istorije umetnosti. Izložba je strukturirana kao niz sekvenci, slobodno grupisanih oko hronološke ose koja prati istorijski razvoj umetnosti u Jugoslaviji i Srbiji u periodu dužem od jednog veka. Termin „sekvence” preuzet je iz filmske terminologije, gde označava niz scena, povezanih jedinstvom vremena ili lokacije, koje formiraju samostalnu narativnu jedinicu. Ovde primenjen, odnosi se na umetničke pravce, tendencije i pokrete, povezane jedinstvom vremena i prostora, odnosno poetičkim, lingvističkim, problemskim i tematskim srodnostima.

Foto: Bojana Janjić MSVU

Retrospektivna izložba Dragana Ilića (Re)evolucija

Retrospektivna izložba Dragana Ilića pravi presek kroz njegov višedecenijski stvaralački opus prikazom dokumentacije najznačajnijih performansa i projekata koje je izvodio u Australiji, SAD, Japanu ali i u Beogradu, u SKC, CZKD, i drugim institucijama. Ilić je beogradskoj publici prevashodno poznat po radikalnim perfomansima interaktivnim s publikom; crtežima koje radi uz pomoć robota; i umetničkom prostoru ITS-Z1 koji je napravio u Ritopeku. Polazište u njegovom radu je konceptualna analiza de/rekonstrukcije procesa crtanja kao upisivanja telesnih aktivnosti na papir, kao i otvaranje prostora za komunikaciju različitih umetničkih aktivnosti koje kao finalni proizvod imaju crtež. Ilić se u svom radu fokusira na eksperimentisanje na raskršću između umetnosti, nauke i tehnologije, s posebnim akcentom na primenu robotike u umetničkoj praksi. Nakon intenzivnog istraživanja i korišćenja različitih mehaničkih instrumenata, specijalno napravljenih sprava za crtanje, Ilić je jedan od pionira koji primenjuje prvobitno male robote a potom i najnovije sofisticirane modele industrijskih robota kao i neurokompjuterskih interfejsa u svojim umetničim projektima.

15. maj u 19 časova: Otvaranje izložbe.

Dragan Ilić

Muzej savremene umetnosti