Beograd

Muzej Paje Jovanovića

Pavle Paja Jovanović (1859–1957), evropski priznat akademski umetnik, koji je tokom svoje sedam decenija duge karijere izveo više od hiljadu ostvarenja, u raznolikim  žanrovima, od istorijskih kompozicija, preko portreta i orijentalnih tema, do aktova i pejzaža, pred kraj života odlučio je da Beogradu ostavi ono što bi vredelo čuvati od njegovog rada i alata, kako bi se napravio jedan atelje, soba majstora, zanimljiva za gledaoce koji bi želeli više da saznaju o njemu i njegovom delu. Celokupan Legat sa više od 800 predmeta (slike, crteži, slikarski pribor, knjige, arhivalije, diplome, lična dokumenta, pisma, fotografije, medalje, nameštaj) predat je 1952. na čuvanje Muzeju grada, kao jedan od prvih legata koji su ušli u sastav ove institucije.Muzej Paje Jovanovića otvoren je 11. juna 1970. godine, a  Legat je 1972. godine dopunjen poklonom umetnikove supruge Hermine-Muni Dauber, koja je Muzeju grada Beograda ostavila 11 umetnikovih slika iz privatne kolekcije i više komada stilskog nameštaja.

Krunisanje cara Dušana

Kraljica Marija Karađorđević