Музеј Паје Јовановића

Павле Паја Јовановић (1859–1957), европски признат академски уметник, који је током своје седам деценија дуге каријере извео више од хиљаду остварења, у разноликим  жанровима, од историјских композиција, преко портрета и оријенталних тема, до актова и пејзажа, пред крај живота одлучио је да Београду остави оно што би вредело чувати од његовог рада и алата, како би се направио један атеље, соба мајстора, занимљива за гледаоце који би желели више да сазнају о њему и његовом делу. Целокупан Легат са више од 800 предмета (слике, цртежи, сликарски прибор, књиге, архивалије, дипломе, лична документа, писма, фотографије, медаље, намештај) предат је 1952. на чување Музеју града, као један од првих легатa који су ушли у састав ове институције.Музеј Паје Јовановића отворен је 11. јуна 1970. године, а  Легат је 1972. године допуњен поклоном уметникове супруге Хермине-Муни Даубер, која је Музеју града Београда оставила 11 уметникових слика из приватне колекције и више комада стилског намештаја.

Крунисање цара Душана

Краљица Марија Карађорђевић