Muzej savremene umetnosti

U okviru manifestacije "Muzeji za 10", Muzej savremene umetnosti nudi programe u tri svoja objekta, pored zgrade Muzeja na Ušću, u Salonu MSUB u Pariskoj ulici i u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića na Dedinju.

Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti, foto: Relja Ivanić

Stalna postavka "Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti"

Muzej savremene umetnosti - Izložba „Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti“ je istorijska izložba koja uključuje savremenu umetnost. Cilj izložbe je da reafirmiše zbirke MSU i ponudi nov okvir za upoznavanje i razumevanje umetnosti nastale na ovim prostorima. Na izložbi je preko 300 radova koji su obeležili period od početka 20. veka do danas, raspoređeni u 18 sekvenci. Sekvence su posvećene umetničkim pravcima, tendencijama i pokretima, a povezane su jedinstvom vremena i prostora, odnosno poetičkim, lingvističkim, problemskim i tematskim srodnostima. Autor koncepcije je dr Dejan Sretenović, a pored njega kustosi izložbe su i mr Mišela Blanuša i dr Zoran Erić. Izložbom "Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti" otvorena je renovirana zgrada Muzeja na Ušću. Izložbu je od oktobra 2017. do maja 2018. godine obišlo blizu 87.000 posetilaca

Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki muzeja savremene umetnosti, foto: Marija Konjikušić

Izložba "NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti"

Salon Muzeja Savremene umetnosti - Izložba "NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti" prikazuje izbor novomedijskih umetnika koji na autentičan način istražuju različite vidove i idejne aspekte orijentisanja, pretvarajući ih u nove platforme za razmišljanje i diskurs. Umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan) i DŽejms T. Hong (SAD, Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija, Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), DŽonatan Haris (SAD) i Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska) i Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka) i Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)].

Autori izložbe su Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD) i Ivon Senuf (Španija).

Izložba NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, foto: Marija Konjikušić

Izložba "Grupa MEČ"

Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića - Izložba ilustruje rad arhitektonske grupe MEČ i društveni kontekst u kojem je ova grupa delovala. Izložba pruža uvid u malo poznato poglavlje u istoriji srpske arhitekture, u kojem su njeni protagonisti bili poznati u svetskim okvirima, ali su istovremeno bili nepriznati i žestoko kritikovani u domaćoj konzervativnoj sredini.

Grupa MEČ je u srpskoj arhitekturi najznačajniji predstavnik postavangarde i postmodernizma, čiji su članovi Mustafa Musić, Dejan Ećimović, Marjan Čehovin, Slobodan Maldini i Stevan Žutić, stvarali pod uticajem autentičnog postmodernizma nastalog u arhitekturi 1970‐tih sa Zapada. Grupa je nastala krajem sedamdesetih i razvila se početkom osamdesetih na buntu nekoliko mladih arhitekata protiv moderne arhitekture, odnosno njene jednoličnosti, jednoobraznosti i antihumanosti i njihovom okretanju prema novim arhitektonskim uzorima koji su krajem sedamdesetih nastali u arhitekturi. Kustos izložbe je Biljana Tomić.  U periodu od 14. do 20. maja biće održani i razgovori o stvaralaštvu autora članova grupe.

Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Izložba Grupa MEČ, foto: Marija Konjikušić

Posebni programi

Od 14. do 20. maja u 17 časova - Šetnja kroz sekvence - Mladi istoričari i teoretičari umetnosti šetaju sa publikom kroz neke od 18 sekvenci savremene umetnosti iz zbirki MSUB. Ovo je prilika da se publika upozna sa pravcim, pojavama, delima pojedinaca koji su obeležili razvoj savremene umetnosti na našim prostorima, ali i da prodiskutuje i sazna više o istorijskim, političkim i socijalnim okolnostima koja su oblikovala umetničku scenu u 20. i 21. veku.

Od 14. do 20. maja u 19 časova - Večernji razgovori u Salonu - Mladi istoričari umetnosti razgovaraju sa publikom o izložbi, novim medijima i mogućnostima koje umetnicima nude savremena nauka i tehnologija.

17. maj u 18 časova - MSUBioskop - Projekcija filma Želimira Žilnika "Stara škola kapitalizma" - MSUBioskop je projekat Muzeja savremene umetnosti posvećen umetnosti pokretnih slika. U okviru programa prikazuju se dugometražni eksperimentalni filmovi i video radove iz zbirke MSUB. "Stara škola kapitalizma" spada u radove Želimira Žilnika koji se bave temama divlje privatizacije i socijalne polarizacije u Srbiji. Ovaj dugometražni film predstavlja priču o radnicima kojima poslodavci mesecima duguju novac i kojima "pritiče u pomoć" grupa mladih anarho-sindikalista. Sala za predavanja "Miodrag B. Protić".

18. maj u 18 časova - Predavanje o novomedijskoj umetnosti - Jedan od autora i kustosa izložbe, ali i umetnik koji sa svojim radom učestvuje u izložbi "NACRT", Dejan Grba, održaće predavanje o umetnosti novih medija. Dejan Grba je novomedijski umetnik, predavač i autor. Osnivač je i rukovodilac odseka za Nove medije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem predaje Transmedijska istraživanja. Predavanje se realizuje u Salonu Muzeja Savremene umetnosti.

Muzej savremene umetnosti
Radno vreme tokom manifestacije: od 10 do 18 časova, četvrtak 17. maj i subota 19. maj od 10 do 22 časa
Adresa: Ušće 10, blok 15
Sajt: Muzej savremene umetnosti u Beogradu