Južna Srbija

Narodni muzej Niš

Narodni muzej u Nišu osnovala je 1. aprila 1933. godine grupa zaljubljenika okupljena oko te godine osnovanog Muzejskog društva, čiji su najistaknutiji članovi bili i njegovi osnivači - Adam Oršić Slavetić, Rudolf Bratanić, Borivoje Gojković, Aleksandar Nenadović i Borivoje Popović.Muzej je prvih meseci svog postojanja bio privremeno smešten u zgradi Učiteljskog doma i prvu izložbu postavljenu u ovom prostoru videlo je nekoliko hiljada posetilaca. Pola godine nakon svog osnivanja, 22. oktobra 1933. godine, muzej se seli u kuću Hristoduluovih, kada je i zvanično otvoren pod imenom Istorijsko - etnografski muzej grada Niša.

Muzej je od osnivanja kompleksnog tipa. U svojim fondovima danas ima preko 40 000 predmeta, iz oblasti arheologije, istorije, istorije umetnosti, numizmatike i epigrafike, etnologije iknjiževne zaostavštine Stevana Sremca i Branka Miljkovića. Narodni muzej Niš se stara i o kulturnim dobrima od izuzetnog značaja: arheološko nalazište Medijana, spomenik Ćele kula i memorijani muzej – logor ''12.februar''.U sastavu muzeja su i Galerija Sinagoga i Književno memorijalna postavka Stevan Sremac / Branko Miljković.  Stalna arheološka postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka.

Narodni muzej Niš svoju delatnost sprovodi kroz odeljenja za arheologiju, numizmatiku i epigrafiku, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, odeljenje književne zaostavštine, edukacije, dokumentacije i konzervacije. Muzej poseduje  fotolaboratoriju i biblioteku sa preko 10 000 publikacija, među kojima je veliki broj starih i retkih izdanja.

Tokom nacionalne nedelje muzeja svi objekti će biti besplatni za posetioce (domaće i strane) a ulaznice će se naplaćivati samo grupama koje dolaze organizovano preko turističkih agencija. Radno vreme biće regularno od 15. do 20. maja, s tim da će 19. maja, kada se proslavlja 14. Evropska noć muzeja, vrata muzeja ponovo biti otvorena od 17 sati do ponoći.

Program u toku 14. Evropske noći muzeja:

Narodni muzej Niš u svom novom prostoru u Književno-memorijalnoj postavci Stevan Sremac / Branko Miljković imaće program posvećen velikanu pisane reči – princu poezije Branku Miljkoviću. Književna galerija, ulica Aleksandra Nenadovića 2a.

17:30 - Dokumentarni film : Stevan Sremac, režija: Miodrag Miki Stamenković

18:00 - Dokumentarno - igrani film o Branku Miljkoviću Pohvala svetu, 1976, režija : Slobodan Šijan

19:00 - Autorsko potpisivanje plakata, Pohvala Branku Miljkoviću, mr Miodrag Daja Anđelković, ak. slikar, grafičar. Dante Aligijeri i Branko Miljković, Zvonimir Kostić Palanski, književnik, vajar, slikar

20:00 - Dokumentarni film, kazivanje savremenika o B. Miljkoviću, Portret po sećanju, 1991. godina