Јужна Србија

Народни музеј Ниш

Народни музеј у Нишу основала је 1. априла 1933. године група заљубљеника окупљена око те године основаног Музејског друштва, чији су најистакнутији чланови били и његови оснивачи - Адам Оршић Славетић, Рудолф Братанић, Боривоје Гојковић, Александар Ненадовић и Боривоје Поповић.Музеј је првих месеци свог постојања био привремено смештен у згради Учитељског дома и прву изложбу постављену у овом простору видело је неколико хиљада посетилаца. Пола године након свог оснивања, 22. октобра 1933. године, музеј се сели у кућу Христодулуових, када је и званично отворен под именом Историјско - етнографски музеј града Ниша.

Музеј је од оснивања комплексног типа. У својим фондовима данас има преко 40 000 предмета, из области археологије, историје, историје уметности, нумизматике и епиграфике, етнологије икњижевне заоставштине Стевана Сремца и Бранка Миљковића. Народни музеј Ниш се стара и о културним добрима од изузетног значаја: археолошко налазиште Медијана, споменик Ћеле кула и меморијани музеј – логор ''12.фебруар''.У саставу музеја су и Галерија Синагога и Књижевно меморијална поставка Стеван Сремац / Бранко Миљковић.  Стална археолошка поставка обухвата период од праисторије до средњег века.

Народни музеј Ниш своју делатност спроводи кроз одељења за археологију, нумизматику и епиграфику, историју, историју уметности, етнологију, одељење књижевне заоставштине, едукације, документације и конзервације. Музеј поседује  фотолабораторију и библиотеку са преко 10 000 публикација, међу којима је велики број старих и ретких издања.

Током националне недеље музеја сви објекти ће бити бесплатни за посетиоце (домаће и стране) а улазнице ће се наплаћивати само групама које долазе организовано преко туристичких агенција. Радно време биће регуларно од 15. до 20. маја, с тим да ће 19. маја, када се прославља 14. Европска ноћ музеја, врата музеја поново бити отворена од 17 сати до поноћи.

Програм у току 14. Европске ноћи музеја:

Народни музеј Ниш у свом новом простору у Књижевно-меморијалној поставци Стеван Сремац / Бранко Миљковић имаће програм посвећен великану писане речи – принцу поезије Бранку Миљковићу. Књижевна галерија, улица Александра Ненадовића 2а.

17:30 - Документарни филм : Стеван Сремац, режија: Миодраг Мики Стаменковић

18:00 - Документарно - играни филм о Бранку Миљковићу Похвала свету, 1976, режија : Слободан Шијан

19:00 - Ауторско потписивање плаката, Похвала Бранку Миљковићу, мр Миодраг Даја Анђелковић, ак. сликар, графичар. Данте Алигијери и Бранко Миљковић, Звонимир Костић Палански, књижевник, вајар, сликар

20:00 - Документарни филм, казивање савременика о Б. Миљковићу, Портрет по сећању, 1991. година