Istočna Srbija

Muzej u Smederevu

Stalna postavka "Smedrevska tvrđava - od prestonice do spomenika kulture"

Stalna postavka

Izložba "Smedrevska tvrđava - od prestonice do spomenika kulture" je nova postavka Muzeja u Smedrevu koja afirmiše kompleksno nasleđe ovog izuzetnog lokaliteta. Priča o Tvrđavi je ujedno priča o Srbiji XV veka, despotu Đurđu Brankoviću i "prokletoj" Jerini, kulučenju pod Turcima, razornom prvom i drugom svetskom ratu, obnovi i proglašenju za spomenik kulture. Nova postavka daje najcelovitiji prikaz smedrevske Tvrđave do sada. Na ovaj način kreiran je nov okvir za njeno poznavanje i razumevanje. Izložba "Smederevska tvrđava – od prestonice do spomenika kulture" je sastavni deo Projekta rekonstrukcije stalne postavke čijom realizacijom Muzej nastoji da preraste u poligon za aktivno učešće i interaktivno učenje, koji podstiče kritički i autonomni pogled na društvo, okolinu i istoriju. Ona je mesto susreta i dijaloga, i prostor koji pruža zadovoljstvo i razonodu podjednako lokalnom stanovništvu i turistima. Autori postavke su: Tatjana Gačpar, Miroslav Lazić i Milan Marković.

Stalna postavka

Posebni programi

14. maj u 19 časova - Otvaranje izložbe "Smederevo: grad i ljudi u umetnosti" - Tematska izložba iz fonda zbirke likovne umetnosti Muzeja u Smederevu "Smederevo: grad i ljudi u umetnosti" sadrži vedute grada, žanr kompozicije, njegove prirodne i istorijske pejzaže, motive u kojima se prepoznaje njegov urbani razvoj i portrete Smederevaca u vremenskom periodu tokom 19. i 20. veka. Među delima će biti izložene slike, akvareli, grafike i skulpture. U prvoj polovini prošlog veka su nastale veoma upečatljive vedute Smederevske tvrđave i Dunava, ruskog umetnika Vasilija Reznikova, dok u drugoj polovini ovog veka dominiraju smederevski autori kojima su prirodno motivi i ličnosti Smedereva bili inspiracija, poput Radomira Račeta Matejića,Selimira Seleta Jovanovića, Natalije Karić Slijepčević, Milenka Ostojića Brace i Milana Lukića. Smederevo je bilo inspiracija mnogim umetnicima koji su ga slikali na brojnim likovnim kolonijama tokom druge polovine prošlog veka. Cilj ove izložbe osim odgovora na temu i otvaranja fonda za publiku, jeste i da pokaže razvoj likovne kulture ovog grada tokom 19. i 20. veka.

16. maj u 19 časova - Koncert klasične gitare - Solista Pavle Žarkić, student druge godine Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu.

17.  maj u 18 časova - Predavanje na temu "U potrazi za grobom despota Đurđa Brankovića" - Predavač je dr Deajan Radičević, docent na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

18. maj (Međunarodni dan muzeja) u 19 časova - Koncert posvećen stradanju i vaskrsu Srbije u Velikom ratu - Hor duhovne muzike "Iskon" iz Kovina. Dirigent: Nenad Petković . Teskt pripremio i govori: Nikola Ljuboja. Gosti: Vuk Radojković (recitator), Neda Nikolić (instrumentali) i Olja Ljuboja (gluma). Na programu se nalaze pesme koje su naši vojnici pevali u toku Prvog svetskog rata. Naša želja je da kroz pesme i svedočenja iz tog vremena prikažemo stradanje, karakter srpskog vojnika, snagu i vitalnost našeg naroda da u teškim vremenima opstane - jednostavno, da ne zaboravimo te hrabreljude. Takođe, ovim programom smo želeli da narodne pesme koje su se pevale, odenuvši ih u horsko ruho, prikažemo na drugačiji način i sačuvamo od zaborava.

19. maj (14. Evropska noć muzeja) u 20 časova - Koncert klasične muzike - Nastupa orekestar "Svetlost" pod dirigentskom palicom Marka Đorđevića.

Radno vreme: od 14. do 18 od 8 do 20 časova, u subotu 19. maja od 10 do 24 časa
Adresa: Omladinska 4