Јужна Србија

Етно Музеј „26. јули“ Лесковац

Стална поставка

Поставка Музеја је из 18. и 19. века, а експонати као и збирка су са подручја Лесковца, Ниша, Пирота, Куманова, као и два експоната са територије Албаније.  Стална поставка садржи збирке предмета покућства, девојачке спреме, ствари из свакодневног живота, грнчарије, алате из сеоског домаћинства. Збирку предмета покућства чине сви они предмети који су били део једног домаћинства у 19. веку, девојачку спрему ствари које је девојка припремала у ковчезима за своју свадбу и даљи ток живота, алат из сеоског домаћинства чине сви они предмети које је домаћин у то време имао на свом имању. Ове збирке чине наш музеј богатијим, а сама помисао да су производи украшавани на традиоционалан начин буди емоције прошлог живота.

Програм у току 14. Европска Ноћи музеја 19. маја

17:00 - Приредба ученика ОШ "Јосиф Костић" о Старом Лесковцу

18:00 - Свечано отварање уз звуке кларинета - 3. минута - Бокија Милошевића недавно преминулог славног Српског Кларинетисте - мини филм - 2. минута

18:05 - поздравна реч организатора, директора Музеја, представника Националног Савета Македонаца, председника удружења Македонаца"Илинден", чланова Амбасаде Републике Македоније