Централна Србија

Народни музеј Аранђеловац

Миленијуми

Сложена слика живота на простору централне Шумадије  од самог освита људског рода до данашњих дана: археолошки налази као сведочанства живота и културе древних људских заједница од праисторије до средњег века; војна опрема и наоружање из устанака и ратова новијег доба; етнолошки предмети везани за народни живот и обичаје шумадијског села; развој Буковичке Бање. Посебан сегмент сталне поставке чине палеонтолошки налази, фосилни остаци животиња које су крајем леденог доба насељавале степе у околини пећине Рисоваче.

Свет у керамици

Поставка савремене уметничке керамике настале на међународној  Смотри уметности "Мермер и звуци", на којој учествују аутори са свих континената; ова јединствена музејска колекција на репрезентативан начин осликава и технолошке иновације и најразличитије облике уметничког изражавања у глини током последњих пет деценија. По значају и уметничким дометима ова збирка се сврстава међу водеће сродне колекције у интеѕнационалним оквирима.

Посебни програми

14. мај у 13 часова - Свечано отварање гостујуће изложбе "Здраво били, младенци мили" - Свадбени обичаји младеновачког краја, крај XIX до осамдесетих година XX века, аутора Магдалене Ивковић, музејског саватника Музеја Младеновца, огранка Музеја града Београда.

14. мај у 14 часова - Стручно вођење кроз изложбу "Здраво били, младенци мили"

18. мај (Међународни дан музеја) од 10 до 14 часова - Дечје радионице везане за изложбу "Здраво били, младенци мили".

19. мај (14. Европска ноћ музеја) од 18 часова - Изложба радова са дечјих радионица. Сваки рад ће имати свој QR код, па ће посетиоци, корисници уређаја са андроид OS, моћи да кôд очитају и добију информације о називу и намени предмета, као и о аутору рада.

19. мај (14. Европска ноћ музеја) у 18:30 часова - Приказивање филма о свадбеним обичајима, продукција ученика ОШ "Светолик Ранковић".

19. мај (14. Европска ноћ музеја) у 18:30 часова - Реконструкција сеоских свадбених обичаја у извођењу ученика ОШ "Светолик Ранковић".

19. мај (14. Европска ноћ музеја) у 19:30 часова - Сватовске песме Горње Јасенице, у извођењу КУД-а "Електропорцелан".

19. мај (14. Европска ноћ музеја) у 20 часова - Смиљевац - Прича о невестинсој капи, презентација Лиле Дробац-Крстић, дипл. етнолога, кустоса педагога-едукатора Народног музеја у Аранђеловцу.

19. мај (14. Европска ноћ музеја) у 21 час - Приказивање филма из 1930. године: Свадба у Тополи, аутора Петра Ж. Петровића, кустоса Етнографског музеја.

Адреса: Мишарска 19
Сајт: Народни музеј Аранђеловац