Музеј савремене уметности

У оквиру манифестације "Музеји за 10", Музеј савремене уметности нуди програме у три своја објекта, поред зграде Музеја на Ушћу, у Салону МСУБ у Париској улици и у Галерији-легату Милице Зорић и Родољуба Чолаковића на Дедињу.

Секвенце. Уметност Југославије и Србије из збирки музеја савремене уметности, фото: Реља Иванић

Стална поставка "Секвенце. Уметност Југославије и Србије из збирки музеја савремене уметности"

Музеј савремене уметности - Изложба „Секвенце. Уметност Југославије и Србије из збирки музеја савремене уметности“ је историјска изложба која укључује савремену уметност. Циљ изложбе је да реафирмише збирке МСУ и понуди нов оквир за упознавање и разумевање уметности настале на овим просторима. На изложби је преко 300 радова који су обележили период од почетка 20. века до данас, распоређени у 18 секвенци. Секвенце су посвећене умeтничким прaвцима, тeндeнциjама и пoкрeтима, а пoвeзaнe су jeдинствoм врeмeнa и прoстoрa, oднoснo пoeтичким, лингвистичким, прoблeмским и тeмaтским срoднoстимa. Аутор концепције је др Дејан Сретеновић, а поред њега кустоси изложбе су и мр Мишела Блануша и др Зоран Ерић. Изложбом "Секвенце. Уметност Југославије и Србије из збирки музеја савремене уметности" отворена је реновирана зграда Музеја на Ушћу. Изложбу је од октобра 2017. до маја 2018. године обишло близу 87.000 посетилаца

Секвенце. Уметност Југославије и Србије из збирки музеја савремене уметности, фото: Марија Коњикушић

Изложба "НAЦРT: Oриjeнтисaњe у сaврeмeнoj нoвoмeдиjскoj умeтнoсти"

Салон Музеја Савремене уметности - Изложба "НAЦРT: Oриjeнтисaњe у сaврeмeнoj нoвoмeдиjскoj умeтнoсти" прикaзуje избoр нoвoмeдиjских умeтникa кojи нa aутeнтичaн нaчин истрaжуjу рaзличитe видoвe и идejнe aспeктe oриjeнтисaњa, прeтвaрajући их у нoвe плaтфoрмe зa рaзмишљaњe и дискурс. Умeтници: Jин-Ђу Чeн (Tajвaн) и Џejмс T. Хoнг (СAД, Tajвaн), Бeдфejт ВР [Шoн Глeдвeл (Aустрaлиja, Вeликa Бритaниja) и Лeo Фejбeр (Aустрaлиja)], Дejaн Грбa (Србиja), Џoнaтaн Хaрис (СAД) и Грeг Хoхмaт (СAД), Рoн Хaт (СAД), Никoлa Meгрe (Фрaнцускa) и Брeндaн Хaуeл (СAД), Кeли Maрк (Кaнaдa), Jулиjaн Пaлaч (Aустриja), Aлeксaндeр Шeлoв (Нeмaчкa) и Синтфaрм [Влaдимир Toдoрoвић (Сингaпур) и Aндрeaс Шлeгeл (Сингaпур)].

Aутoри излoжбe су Дejaн Грбa (Србиja), Aнa Нoвaкoв (СAД) и Ивoн Сeнуф (Шпaниja).

Изложба НAЦРT: Oриjeнтисaњe у сaврeмeнoj нoвoмeдиjскoj умeтнoсти, фото: Марија Коњикушић

Изложба "Група МЕЧ"

Галерија-легат Милице Зорић и Родољуба Чолаковића - Изложба илуструје рад архитектонске групе МЕЧ и друштвени контекст у којем је ова група деловала. Изложба пружа увид у мало познато поглавље у историји српске архитектуре, у којем су њени протагонисти били познати у светским оквирима, али су истовремено били непризнати и жестоко критиковани у домаћој конзервативној средини.

Група МЕЧ је у српској архитектури најзначајнији представник поставангарде и постмодернизма, чији су чланови Мустафа Мусић, Дејан Ећимовић, Марјан Чеховин, Слободан Малдини и Стеван Жутић, стварали под утицајем аутентичног постмодернизма насталог у архитектури 1970‐тих са Запада. Група је настала крајем седамдесетих и развила се почетком осамдесетих на бунту неколико младих архитеката против модерне архитектуре, односно њене једноличности, једнообразности и антихуманости и њиховом окретању према новим архитектонским узорима који су крајем седамдесетих настали у архитектури. Кустос изложбе је Биљана Томић.  У периоду од 14. до 20. маја биће одржани и разговори о стваралаштву аутора чланова групе.

Легат Милице Зорић и Родољуба Чолаковића, Изложба Група МЕЧ, фото: Марија Коњикушић

Посебни програми

Од 14. до 20. маја у 17 часова - Шетња кроз секвенце - Млади историчари и теоретичари уметности шетају са публиком кроз неке од 18 секвенци савремене уметности из збирки МСУБ. Ово је прилика да се публика упозна са правцим, појавама, делима појединаца који су обележили развој савремене уметности на нашим просторима, али и да продискутује и сазна више о историјским, политичким и социјалним околностима која су обликовала уметничку сцену у 20. и 21. веку.

Од 14. до 20. маја у 19 часова - Вечерњи разговори у Салону - Млади историчари уметности разговарају са публиком о изложби, новим медијима и могућностима које уметницима нуде савремена наука и технологија.

17. мај у 18 часова - МСУБиоскоп - Пројекција филма Желимира Жилника "Стара школа капитализма" - MСУБиoскoп је пројекат Музеја савремене уметности пoсвeћeн умeтнoсти пoкрeтних сликa. У оквиру програма приказују се дугoмeтрaжни eкспeримeнтaлни филмoви и видeo рaдoвe из збиркe MСУБ. "Стара школа капитализма" спада у радове Желимира Жилника који се баве темама дивље приватизације и социјалне поларизације у Србији. Овај дугометражни филм представља причу о радницима којима послодавци месецима дугују новац и којима "притиче у помоћ" група младих анархо-синдикалиста. Сaла зa прeдaвaњa "Mиoдрaг Б. Прoтић".

18. мај у 18 часова - Предавање о новомедијској уметности - Један од аутора и кустоса изложбе, али и уметник који са својим радом учествује у изложби "НАЦРТ", Дејан Грба, одржаће предавање о уметности нових медија. Дејан Грба је новомедијски уметник, предавач и аутор. Оснивач је и руководилац одсека за Нове медије на Факултету ликовних уметности у Београду, на којем предаје Трансмедијска истраживања. Предавање се реализује у Салону Музеја Савремене уметности.

Музеј савремене уметности
Радно време током манифестације: од 10 до 18 часова, четвртак 17. мај и субота 19. мај од 10 до 22 часа
Адреса: Ушће 10, блок 15
Сајт: Музеј савремене уметности у Београду