Музеј аутомобила ”Збирка Братислава Петковића”

Формула

Музеј аутомобила, збирка Братислава Петковића, најмлађи је у низу техничких музеја у Србији. Седиште Музеја је у згради која је под називом Модерна гаража проглашена за културно добро и представља карактеристичан споменик техничке културе времена у коме је настао. Изграђена је 1929. године као прва јавна гаража у центру града, по плановима руског архитекте Валерија Сташевског. У њој су били смештени и аутомобили учесника прве београдске међународне аутомобилске и мотоциклистичке трке, одржане 3. септембра 1939.

Јагуар

Оснивач Музеја аутомобила Братислав Петковић поседује збирку од око 100 аутомобила, од чега је половина у зграду Музеја. У збирци се налазе стари и ретки аутомобили, који имају посебан значај за упознавање развоја и техничког напретка аутомобилизма код нас и у свету, као и за историју аутомобилизма на овим просторима у XX веку. Најстарији аутомобил је Марот-Гардон, Француска, из 1897. године, са Де Дион Боутон мотором.У Збирци су и француски аутомобил Цхаррон из 1908. године и Форд модел Т из 1925. године, први аутомобил израђен у великој серији, на монтажној траци. Колекција обухвата и аутомобиле из 50-их, 60-их и 70-их година XX века, међу којима су Мерцедес 300 Ц – кабриолет Д, познат као Аденауер из 1956. године, Јагуар МК2, из 1963. први спортски луксузни ауто, Цадиллац де вилле кабриолет из 1957. године. Колекција обухвата оригиналне и рестаурисане аутомобиле међу којима се истичу: Форд из 1902, Ланциа Ламда из 1925, Цитроëн Б10 из 1926, Буицк 28-58 Опера цоупе из 1928, Шкода Р6 из 1929, Аеро 10 из 1929, Аеро 50 кабриолет 1з 1941. године, Алвис из 1930, БМW 327/328 из 1938… Музеј поседује пратећу опрему: точкове, трубе, фењере, радиоапарате, алате, возачке дозволе, постере, трговачке рекламе, регистарске таблице, прве саобраћајне прописе и законе. У Музеју се налазе и збирка фотографија, докумената, старих алата и опреме, као и библиотекаса више хиљада наслова, витрина са личним стварима Сретена Костића, првог шофера у Србији, старе бензинске пумпе, међу којима се издваја “Код слепог шофера” Боже Тврдишића.

Радно време: од 9 до 20 часова
Адреса: Majke Jeвросиме 30
Сајт: Музеј аутомобила ”Збирка Братислава Петковића”