Награда МУЗЕЈ ЗА 10

Додељено признање „МУЗЕЈ ЗА 10“ за 2015. годину

Награђени музеји - Музеј за 10 за 2015. годину

Иницијативу уваженог новинара „Просветног прегледа“, господина Димитрија Стефановића да најбољи учесници буду награђени на неки начин, Оснивачки одбор је прихватио и тако је настало признање МУЗЕЈ ЗА 10 које ће се од ове године редовно додељивати учесницима који су се својим залагањем на Манифестацији у претходној години посебно истакли.

Оснивачки одбор чине директори осам националних музеја:

Народни музеј у Београду, Галерија Матице српске, Природњачки музеј, Етнографски музеј, Музеј примењене уметности, Историјски музеј Србије, Музеј савремене уметности и Музеј историје Југославије.

У прошлогодишњој Манифестацији било 67 учесника

1. Народни музеј Аранђеловац – изложбом “Прича о Милутину Миланковићу” и изузетно занимљивим пратећим програмима, од предавања, до телескопског посматрања звезда сваке ноћи приближили су публици једну озбиљну и многима тешко разумљиву тему.
  1. Музеј у Белој Цркви – и поред тога што није самостална јединица, музеј у Белој Цркви је успео да направи две занимљиве изложбе с атрактивним пратећим програмима и да у Манифестрацију активно укључи и Историјски архив Беле Цркве.
  2. Музеј рударства и металургије Бор – посебну вредност интензивним и амбициозно замишљеним програмима које је овај музеј имао током прошлогодишње манифестације, а који су окупили велики број посетилаца дало је заједништво колектива које је том приликом исказано.
  3. Народни музеј Врање – Великим залагањем успели су да осмисле занимљив програм који је објединио музејску делатност и музичку манифестацију “Мај месец музике” која се у исто време одржавала у Врању, чиме је и наша манифестација добила нову димензију.
  4. Градски музеј Врбас – иако нису самостална музејска јединица и с малим бројем запослених, мобилисали су цео град програмима који су се одржавали на чак седам локација, чиме су антиципирали тему овогодишње манифестације “Мој музеј, мој град”.
  5. Народни музеј Зајечар – атрактивни програми на две локације допуњени су одржавањем трибине повезане с централном темом манифестације “Хероји културне баштине” чиме је скренута пажња на проблеме с којима се заштита културног наслеђа данас суочава.
  6. Завичајни музеј Књажевац – поред изузетно редукованог стручног кадра у време одржавања Манифестације, великим ентузијазмом успели су да одрже занимљиве програме на чак четири локације од којих су две ван града.
  7. Народни музеј Топлице, Прокупље – осмислили су и реализовали атрактивне програме на три локације, водећи рачуна о публици свих животних доба, од деце предшколског узрастаста до пензионера.
  8. Галерија слика „Сава Шумановић“, Шид – интензивни и добро осмишљени програми намењени публици различитих узраста, различитих потреба и интересовања.

Свим награђеним колегама честитамо и желимо да и убудуће буду музеји за 10.