ČAČAK: Narodni muzej

Cara Dušana 1, Čačak

VEB ADRESA

Stalna postavka:

Od 11.05.  do 20. 05. 2017.   od 10:00  do 22:00 časa u Konaku Jovana Obrenovića

Konak gospodara Jovana Obrenovića podignut je 1835. godine u stilu orijentalno–balkanske arhitekture karakteristične za prvi period vlade kneza Miloša. To je zgrada pravougaone osnove, asimetričnog tipa, sa ispadom i divanhanom nad ulazom. Visoki podrum sa zasebnim ulazom ozidan je kamenom, sa tavanicom od drvenih greda između kojih su ubačeni šašovci. U prizemlju se osim hola nalaze još tri prostorije, od kojih jedna ima bogato dekorisanu peć. Spratni deo građevine, do koga vodi drveno stepenište, služio za stanovanje i prijem gostiju. Većina soba ima dekorisanu tavanicu. Iznad ulaza na jugoistočnoj strani, izmedu dva prozora naslikan je grb generala Jovana Obrenovića komandanta Moravsko-podrinjske vojne komande. Pretpostavlja se da je grb radio Uroš Knežević, mada ima indicija da je autor grba Janko Mihailović Moler, živopisac iz Negrišora (Dragačevo). Narodni muzej u Čačku osnovan je odlukom gradskog odbora 30. avgusta 1952. godine sa zadatkom da štiti pokretna kulturna dobra i proučava prošlost trnavskog, ljubićskog, takovskog, dragačevskog i moravičkog kraja. Prva postavka otvorena je 7. jula 1953. Prostorni sklop konaka omogućio je da se u postavci obrade tri teme: period od praistorije do kraja srednjeg veka, crkve i manastiri čačanskog kraja i ustanci i ratovi 1804-1941.

Izložbe tokom Manifestacije:

Otvaranje izložbe 10. 05. 2017. u 19 časova u Galeriji Narodnog muzeja Čačak

Od 11.05.  do 20. 05. 2017.   od 10:00  do 22:00 časa

U toku manifestacije u Galeriji Narodnog muzeja Čačak gostovaće izložba Narodnog muzeja Kragujevac Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba“ autora kustosa-arheologa Igora Đurovića.

Na osnovu arheoloških, istorijskih, etnografskih i drugih podataka izložba predstavlja sintezu multidisciplinarnih istraživanja na polju prvih pojava i razvoja muzičkih instrumenata prisutnih u praksi kod Srba.

Posebni programi:

11.05. i 18. 05.2017. od 10:00 do 11:00 časova u Galeriji Narodnog muzeja Čačak

Radionice za decu predškolskog uzrasta „Naši narodni instrumenti“ na kojima će se deca predškolskog uzrasta upoznati sa originalnim instrumentima iz Etnološke zbirke Narodnog muzeja Čačak i imati priliku da upoznaju svirača frule i tehniku sviranja na ovom instrumentu.

13. Evropska noć muzeja (20. maj )

Od 19:00 do 21:00 čas

Promocija knjige „Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba“ autora Igora Đurovića, kustosa-arheologa iz Narodnog muzeja Kragujevac i koncert učenika Muzičke škole “Vojislav Vučković“ iz Čačka u Galeriji Narodnog muzeja Čačak.

Od 17:00 do 02:00 časa

Stručno vođenje kroz stalnu postavku u Konaku Jovana Obrenovića.