KNJAŽEVAC: Zavičajni muzej

Karađorđeva 15, Knjaževac

VEB ADRESA

STALNA POSTAVKA

Zavičajni muzej Knjaževac nalazi se u dvojnoj stambenoj zgradi podignutoj 1906. godine. Objekat je pripadao porodici Sibinović, nekadašnjim vlasnicima rudnika Dobra sreća u selu Vina kraj Knjaževca. Proglašen je spomenikom kulture zbog svojih arhitektonskih vrednosti. U ovom prostoru nalazi se stalna muzejska postavka koja hronološki i tematski izlaže najreprezentativnije arheološke, etnološke, kulturno-istorijske i umetničke predmete iz bogatih zbirki muzeja, sa ciljem da ilustruje i objasni život u knjaževačkom kraju od praistorije do današnjih dana. U okviru stalne postavke nalazi se i Muzej čarapa koji čini izuzetna i veoma bogata zbirka dvopređnih vunenih čarapa Timoka.

.

Izložbe tokom Manifestacije:

Od 26.04. do 15.05.2017.

Biberče

Izložba predstavlja minijaturne posude od perioda starijeg neolita do perioda mlađeg gvozdenog doba sa lokliteta u centralnom Pomoravlju, uz rekonstrukciju života porodice neolitskih grnčara u praistoriji

Muzej u gostima - Narodni muzej, Zaječar

11.05.2017. u 19:00 časova

Gostovanje Narodnog muzeja u Zaječaru - predstavljanje izdanja muzeja o kultunoj istoriji Timočke krajine.

GALERIJA ZAVIČAJNOG MUZEJA KNJAŽEVAC

18.05.2017. u 19:00 časova

"Od Liceja do Muzeja"

Otvaranje gostujuće izložbe Narodnog muzeja u Beogradu pod nazivom "Od Liceja do Muzeja", povodom obeležavanja Međunarodnog Dana muzeja, na kojoj će biti predstavljen istorijat tog starog zdanja, danas Muzeja Vuka i Dositeja u Beogradu.

POSEBNI PROGRAMI:

ARHEO-ETNO PARK U RAVNI

13.05.2017. u 10:00 časova

Besplatna organizovana poseta za građanstvo i edukativne radionice za decu iz oblasti arheologije, konzervacije, starih zanata.

16.05.2017. od 09:00 do  16:00 časova

Organizovana poseta đaka prvaka knjaževačkih škola (16.05.2017. od 9 do 16 časova)

GALERIJA ZAVIČAJNOG MUZEJA KNJAŽEVAC

15.05.2017. u 10:00 časova

Kreativne radionice za decu i odrasle "Ruke u glini" i demostracija rada na grnčarskom točku

19.05.2017. u 10:00 i u 12:00 časova

Radionice za decu i omladinu i stručno vođenje kroz izložbu

13.Evropska noć muzeja (20. maj)

GALERIJA ZAVIČAJNOG MUZEJA

Od 20:00 do 00:00 časova

Obeležavanje Međunarodne manifestacije Noć muzeja uz bogat program

U toku maja meseca u cilju obeležavanja Dana opštine Knjaževac a u sklopu nacionalne manifestacije Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10 Zavičajni muzej Knjaževac pripremio i bogat i raznovrstan program namenjen najširoj publici i prezentaciju „Zavičajnog pojmovnika“.